قبل از رفوگری


بعد از رفوگری


رفوگری یکی از هنرهای خاص و منحصر به فرد کشورمان میباشد که خوشبختانه شهر اصفهان در زمره مراکز مهم این هنر میباشد یک هنرمند رفوگر برای مرمت فرش به توانمندیهای زیادی نیازمند است و به گونه ای بایستی به همه زیروبم فرش آگاه باشد ، جنس فرش را بشناسد ، مرکزیت آن را بداند و به نوع گره وبافت فرش مشرف باشد،توانایی انتخاب رنگ و مصالح فرش را داشته باشد و به نقشها و طرحها تسلط کافی داشته باشد و بتواند به نحوی تار و پود وبافت فرش را درهم بیامیزد که فرش بعد از پایان کار سالم جلوه نماید . یک رفوگر خوب معمولا فردی دقیق ، باحوصله، باتجربه و خوش سلیقه است . قالیشویی حکیم با تجربه چندین ساله در زمینه رفوگری فرش در اصفهان توانسته به اعتبار خود در این زمینه جلوه ای ویژه ببخشد.

بیدخوردگی

درصورتی که فرش در محلی قرار گرفته باشد که تردد هوا صورت نگیرد و رفت و آمد روی آن انجام نپذیرد و در فضای بسته باشد، با گرم شدن هوا دچار بیدخوردگی خواهد شد. بیدخوردگی معمولا در قسمت پشمی فرش اتفاق می افتد. این حشره کوچک از کراتین پشم برای رشد خود تغذیه می کند. بیدخوردگی در پشت فرش کاملا قابل شناسایی است. محل اتصال گره پشمی پرز به چله در پشت فرش ساییده شده و این ساییدگی گاهی به قدری زیاد میشود که نخ پرز قالی کاملا رها شده و از چله جدا میشود. قالیشویی حکیم عملیات مرمت بیدخوردگی فرش در اصفهان را برای شما عزیزان انجام میدهد.

پوسیدگی

عدم نگهداری صحیح از فرش باعث پوسیدگی فرش میشود. عمده ترین دلیل پوسیدگی، مرطوب شدن فرش و یا قرار گرفتن در محیط با رطوبت نسبی بالا است. گذاشتن گلدان بر روی فرش و سرریز شدن آب از جاگلدانی بر روی فرش میتواند یکی از اصلی ترین دلایل پوسیدگی باشد. با توجه به اینکه پنبه نسبت به رطوبت حساس است، به مرور زمان دچار کاهش استحکام شده و با نیروی مختصر از هم گسیخته میشود. عدم جابجایی فرش و هوادهی لازم به آن، قرار گرفتن فرش در محل های نمناک، ریختن مایعات بر روی فرش و عدم پاکیزگی به موقع، شستشوی فرش با مواد اسیدی بویژه در فرش های دستبافت، باعث تجزیه الیاف پنبه ای شده و با کشیدن مختصر الیاف، شاهد پاره شدن چله های نخ خواهیم شد. معمولا در جاهایی که فرش دچار پوسیدگی شده است در همان مقطع رنگ فرش تغییر کرده و به زردی تمایل دارد. به راحتی میتوانید این عملیات مرمت پوسیدگی فرش در اصفهان را به عهده تیم با تجربه قالیشویی حکیم بسپارید.

ساییدگی

در این نوع از آسیب دیدگی معمولا پرزهای فرش به دلایلی از بین رفته و چله فرش باقی مانده است. راه رفتن مداوم و استفاده مکرر قسمت های خاصی از فرش، ساییدگی در اثر فشار و یا سایش بر اثر طول عمر و ساییدگی در مورد فرش های چله ابریشم که پرز آن ها پشمی است بیشتر دیده میشود. زیرا پشم در مقابل چله ابریشم دارای مقاومت کمتری است و چنانچه زیر پا انداخته شود نسبت به فرش چله نخی و یا چله پشمی احتمال ساییدگی آن بیشتر است. قالیشویی حکیم این تضمین را به شما میدهد که عملیات ترمیم ساییدگی فرش در اصفهان را به نحو احسن انجام بدهد.

پارگی

پاره شدن در اثر حمل فرش و یا وارد آمدن وسایل نوک تیز و ضربات سنگین و یا رطوبت زیاد، پوسیدگی، بیدخوردگی و ساییدگی از بین رفتن ریشه و از هم گیسختگی گلیم بافت ابتدا و انتهای فرش، اعمال فشار زیاد بر فرش و نیز استفاده از مواد سفید کننده برای شستشوی فرش و ریشه آن، باعث پوسیدگی و در نهایت پارگی خواهد شد. در این نوع آسیب دیدگی، معمولا با کم شدن استحکام تار و پود فرش، گره ها همراه با چله فرش از بین می رود و نیاز به ترمیم اساسی دارد. در مورد پارگی هایی که بافت و طرح فرش آسیب ندیده باشد میتوان با نزدیک کردن دو لبه فرش بهم، چله ها را از درون بهم وصل کرده و عیب وارده را برطرف کرد. اگر فرش شما دچار پارگی شده است قالیشویی حکیم عملیات ترمیم فرش پاره در اصفهان را به راحتی برای شما انجام میدهد.
ghalishoeihakim
اصفهان - خیابان حکیم نظامی
اصفهان - خیابان حکیم - بازار فرش
اصفهان - خیابان روکی
09133007730