قبل از شستشو


بعد از شستشو


فرشهای دستباف از الیاف مختلفی بافته شده است ودر شهرها ومناطق مختلف کشورمان با توجه به اقلیم وسبک زندگی با جنس و سلایق مختلف تولید میشود و شستشوی آن به تخصص بالایی نیاز دارد تا در مرحله‌ اول تفکیک و جداسازی شود ونسبت به جنس ونوع رنگ به روش خاص خود شستشو شود در مرحله دوم خاک گیری شود چرا که اگر گرد وغبار در فرش بماند مواد شوینده اثر کافی و مناسبی روی فرش نخواهد داشت و در مرحله سوم شستشو که نسبت به جنس رنگ و نوع رنگ (گیاهی،شیمیایی) با روشهای متفاوتی انجام میپذیرد و در مرحله چهارم لکه برداری ورنگبرداری که باز هم بایستی هر جنس ورنگی را با مواد و حلال مخصوص و به مقداری مشخص استفاده شود ودر پایان مرحله آبگیری وخشک کردن در اینجا شستشوی فرش به پایان رسیده و فرش آماده مراحل تکمیل و عملیات میباشد

از لحاظ مواد مصرف شده می توانیم قالی دستباف را به 5 گروه تقسیم بندی کنیم :


به فرشی که پرز آن پشمی و تار و پود آن از جنس پنبه باشد، فرش پشمی می گویند. لازم به ذکر است که در میان ایلات و عشایر به جای نخ پنبه از پشم استفاده می شود.
به فرش هایی که پرز و چله آن از ابریشم باشد، فرش تمام ابریشم می گویند.
این گونه فرش ها در نقش ها و دور حاشیه ها به جای پرز پشمی از ابریشم استفاده می شود و معمولاً چله اینگونه فرش ها از ابریشم است.
در زمینه اینگونه فرش ها به جای پرز پشمی از پرز ابریشمی استفاده می شود.
به نوعی قالی که زمینه آن از پود ضخیم و نازک تشکیل شده است و نقش گل و بوته ها پرز دار می باشد، قالی سوف می گویند.

مراحل شستشوی فرش دستباف چیست ؟


1. تفکیک و جداسازی
 جداسازی فرش نسبت به جنس و نوع رنگ تفکیک میشود که عملیات شستشو خاص همان فرش انجام بگیرد.
2. خاک گیری
یکی از اقداماتی که قبل از شستشوی فرش انجام می گیرد، غبارگیری است. همانطور که می دانید غبارها ترکیبات مختلفی در هوا هستند که به شکل ذرات آهن ، کربن ، دوده ، آلومین و سایر مواد به داخل پرز فرش نفوذ می کنند. به دلیل اینکه عموما این ذرات جذب کننده ی رطوبت هستند، ممکن است در دراز مدت بصورت لکه های چرک روی سطح فرش پدیدار شوند.
بی توجهی به تمیز کردن و از بین بردن این غبار در نهایت باعث پوسیدگی فرش میشود. آسیب جدی دیگری که عدم غبارگیری به فرش میزند، ایجاد مکان مناسب برای رشد حشراتی است همچون بید که باز هم باعث از بین رفتن کامل فرش خواهد شد، بنابراین عمل غبارگیری فرش بصورت مکرر کاملا الزامی است.

 بطور کلی عمل غبارگیری به دو روش دستی و ماشینی انجام می گیرد :

  • غبارگیری معمولی: در غبارگیری معمولی فرش را می تکانند و یا با چوب بر پشت قالی می کوبند تا گرد و خاک آن خارج شود. سپس با جارویی زبر (همان جاروهای چوبی که در منزل همه موجود است) آن را می روبند. این کار نباید موجب گسیختگی تار و پود قالی شود و به بافت آن لطمه بزند. کوبیدن فرش بر زمین از جمله کارهای نادرستی است که جهت تمیز کردن آن به کار می رود.
  • غبارگیری مکانیکی: این کار در کارخانجات، بسته به کیفیت فرش انجام می گیرد و در منزل مقدور نیست. فرش هایی که دارای گرد و غبار هستند، قبل از شستشو حتما باید غبارگیری شوند، چرا که هنگام شستشو گرد و غبار در ته گره (محل تماس گره با تار و پود) باقی مانده خوب تمیز نمی شود و باعث پوسیدگی فرش می شود.
3. شستشو
نسبت به جنس رنگ و نوع رنگ ( گیاهی،شیمیایی) شستشو با روشهای متفاوتی انجام میپذیرد
4. لکه برداری و رنگ برداری
بعد از شستشو عمل لکه گیری انجام میشود. اولين نكته مهم در مورد لكه، شناخت نوع و ميزان تازگی آن است. وقتی لكه ايجاد شده تازه باشد و بدانيم از چه ماده يا موادیي تشكيل شده است، ميتوانيم سريعتر نسبت به مواد مورد نياز جهت رفع آن اقدام كنيم.
5. آبگیری و خشک کردن

متاسفانه پیشرفت تکنولوژی در صنعت و هنر قالیشویی بیشتر به متصدیان قالیشویی کمک کرده تا آنجا که میتوان گفت قالیشویی از یک حرفه هنری بیشتر شکل وغالب صنعتی به خود گرفته است و باعث شده با نیاز کمتر به نیروی انسانی راندمان کار بیشتر شود و با هزینه کمتری کار به انجام برسد ولی تا حد زیادی از کیفیت کار کاسته است و نمیتوان از یک دستگاه اتوماتیک قالیشویی انتظار داشت فرشی با کیفیت روشها و دستگاهای سنتی به ما عرضه نماید ، هرچند روش اتوماتیک نیز به اندازه خود اگر با دقت بیشتری انجام شود میتواند نیاز مشتری را برآورده نماید . در صنعت قالیشویی بهترین قالیشویی اصفهان آماده خدمت رسانی به صورت کاملا حرفه ای در شستشوی قالی دستباف میباشد.
  • شستشوی فرش دستباف گبه و قشقایی به روش سنتی (براق شور )
  • قالیچه نائین نه لا کرم بعد از شستشو و پرداخت
  • ذرع ونیم فرادنبه تمام پشم بعداز شستشو و پرداخت (شامپو شور )
شستشوی فرش دستباف گبه و قشقایی به روش سنتی (براق شور) توسط تیم حرفه ای حکیم
ghalishoeihakim
اصفهان - خیابان حکیم نظامی
اصفهان - خیابان حکیم - بازار فرش
اصفهان - خیابان روکی
09133007730